Топ 10 музеїв Києва


1. Музей «Золоті ворота» – єдина брама, що збереглася з часів Київської Русі. Ця найстаріша оборонна споруда Київської Русі служила головною брамою стародавнього Києва, а сьогодні є символом столиці та однією з його головних пам’яток. Золоті ворота з’явилися за часів князя Ярослава Мудрого і згадуються в літописі під 1037р. Сьогодні Золоті ворота – це павільйон-реконструкція, всередині якого Ви зможете побачити оригінальні руїни та зібрати в голові образ стародавньої споруди. Остання реконструкція проведена в 2007р., в ході якої реставровані частини воріт, що збереглися з часів Ярослава Мудрого.

У музеї представлені експозиції, що розповідають про історію та архітектуру Золотих воріт. Якщо підійти з боку Золотоворітської та заглянути всередину через залізну герцю, можна розглянути залишки стародавніх пілонів різної довжини (східний – 24 м, західний – 13 м), викладених у давній візантійській техніці «opus mixtum». Також збереглися фрагменти прикладок, виконаних у техніці кладки ХІ ст. Це сліди зміцнювальних конструкцій, що з’явилися після деформації стін та склепінь брами після спроб штурму. Піднявшись сходами на саму вершину споруди, можна вийти на оглядовий майданчик і помилуватися видом на площу та довколишні вулиці столиці.
Адреса: вул. Володимирська, 40-а
Контакти: +38(044)278-45-44, +38(044)278-69-19
Режим роботи: Вт з 10:00 до 17:00, Ср — Нд з 10:00 до 18:00, Пн – вихідний
У зимовий час музей не працює.

2. Національний музей історії України – один із провідних музеїв України, заснований у 1904р. Фонди музею налічують понад 800 тис. унікальних пам’яток історії та культури. Особливо цінними вважаються археологічні та нумізматичні колекції. Не менш цікаві колекції холодної та вогнепальної зброї, етнографії, унікальні видання книг, вироби зі скла та порцеляни. Близько 10 тис. експонатів налічують колекції живопису, графіки та скульптури. Також є колекція документів XV—XXI ст., козацьких атрибутів, універсалів, грамот, листів гетьманів та козацьких старшин. Музей історичних коштовностей України є філією, де зібрані унікальні колекції дорогоцінних металів та каміння. Музей є справжньою скарбницею національних історико-культурних реліквій народу.
Адреса: вул. Володимирська, 2
Контакти: +38(044)278-48-64
Режим роботи: Пн — Нд з 10:00 до 18:00, Ср – вихідний.
День відкритих дверей: останній понеділок місяця.

3. Національний художній музей України – найбільший музей України, який зібрав у собі шедеври українського та зарубіжного живопису, скульптури та графіки, починаючи з часів Київської Русі. Також у музеї зібрано величезну колекцію іконопису. На сьогодні колекція музею налічує близько 40 тис. експонатів. Заснований українською інтелігенцією у 1899р. як Міський музей антикваріату та мистецтв. Будівлю музею було збудовано видатним архітектором Городецьким, а скульптурне оформлення належить італійцеві Е.Саля. Фасад будівлі прикрашають колони у давньогрецькому стилі, а перед входом велично розташувалися статуї левів. З 1904р. музей відкрито для відвідувачів. Сьогодні у музеї часто проводяться виставки сучасних художників.
Адреса: вул. Грушевского, 6
Контакти: +38(044)278-13-57, +38(044)278-74-54
Режим роботи: Ср — Чт, Нд з 10:00 до 17:00, Пт з 12:00 до 19:00, Сб з 11:00 до 18:00
День відкритих дверей: остання неділя місяця.

4. Національний музей історії України у Другій світовій війні – музей відкрито 9 травня 1981р. та присвячений перемозі України над нацизмом у Другій Світовій війні 1939-1945рр. Знаходиться на Печерських пагорбах над Дніпром, через що рельєф місцевості було значно змінено. Величезний комплекс площею 10 га складається з музею-монументу «Батьківщина-мати», площі з алеєю міст-героїв, композицій «Форсування Дніпра», «Передача зброї» та «Герої фронту та тилу», вогню Слави, виставки бойової техніки 1940-х, експозицій «Трагедія і доблесть Афгана» та «На чужих війнах». Комплекс є одним із найбільших в Україні. Меморіал є провідним науково-дослідним та культурно-освітнім центром з питань військової історії України. Сюди приходять тисячі відвідувачів із різних країн світу. Комплекс є невід’ємною частиною історичного та архітектурного ландшафту столиці.
Адреса: вул. Лаврська, 27
Контакти: +38(044)285-94-57
Режим роботи: Вт — Нд з 10:00 до 18:00, Пн – вихідний.
День відкритих дверей: 8-9 травня, 14 жовтня.

5. Монумент «Батьківщина-мати» – відкритий 1981р. на День Перемоги і входить до десятки найвищих статуй світу (висота – 102м). Спорудження з нержавіючої цільнозварної сталі має вагу 450т. Статуя символізує жіночий початок, силу духу українського народу та встановлена ​​на схилах Дніпра так, що видно навіть у далеких районах Києва. Усередині монумента змонтовані два ліфти і розташовані оглядові майданчики, звідки відкривається чудовий краєвид на місто. Один майданчик розташований у ногах статуї на висоті 36 м (висота 12-поверхового будинку), інший – на висоті 91 м (з заднього боку щита над пальцями лівої руки скульптури). Сьогодні це найбільша скульптура в Україні, внесена до “Книги рекордів України”. Біля підніжжя монумента розташований музей України у Другій світовій війні.
Адреса: вул. Лаврська, 27
Контакти: +38(044)285-94-57
Режим роботи: Вт — Нд з 10:00 до 18:00, Пн – вихідний.
Підйом можливий за умови хорошої погоди (без опадів).

6. Музей в’язниці «Косий капонір» – створений на початку XX ст. на місці, де раніше була в’язниця для політв’язнів. За жорстокість, що була у тюремних стінах, у народі її прозвали «Київським Шліссельбургом». Підземні коридори в’язниці ведуть до арештантських камер, карцерів та камер смертників. Відразу можна побачити «карету смертників», в якій засуджених везли на страту, речі ув’язнених, військову форму охоронців та зброю. У цих стінах ув’язненими були учасники польського повстання 1863р., солдати повсталих Селенгінського полку 1905р. та Саперного батальйону 1907р. Музей у тюремній частині капоніра було створено за радянських часів. Для тих, хто не злякається, у музеї-в’язниці проводяться екскурсії.
Адреса: вул. Госпитальна, 24-а
Контакти: +38(044)288-23-41
Режим роботи: Вт — Нд з 10:00 до 18:00

7. Будинок Булгакова – відомий літературно-меморіальний музей столиці. Сам будинок збудований 1888р. за проектом київського архітектора М.Горденіна, а замовниками виступала купецька родина Литошенків (особняк призначався для дружини господаря). Півтора поверхи будівлі були збудовані з каменю, верхній, дерев’яний поверх, обкладений цеглою, покрівля вкрита залізом. Згодом до основної будівлі додалися ще кілька будівель, новим власником садиби з чотирьох будинків став купець та особистий почесний громадянин міста – З.П.Мірович. Усі будівлі здавались в оренду, а квартира на другому поверсі була найдорожчою. У 1906р. мешканцями цієї квартири стала родина професора Київської духовної Академії Афанасія Булгакова, орендуючи квартиру на другому поверсі.

Так, в 1906-1919 рр. на Андріївському узвозі у будинку № 13 проживав та працював всесвітньо відомий письменник Михайло Булгаков. Багато років будинок нічим особливим не відрізнявся від сусідніх. Але в 1967р. у популярному тоді журналі «Новий світ» було опубліковано нарис київського письменника Віктора Некрасова «Будинок Турбіних». Саме так, на прізвище вигаданих булгаківських літературних героїв, сім’ї Турбінних, почали називати кияни Будинок №13. На сьогодні це єдиний у світі музей, де зібрано булгаківські реліквії. Рішення про створення музею Булгакова було прийнято 1989р., а з 1993р. музей став приймати відвідувачів. Сьогодні це не просто будова, це Будинок-легенда.
Адреса: Андріївський узвіз, 13-а
Контакти: +38(044)425-31-88
Режим роботи: Пн — Нд з 11:00 до 18:00, Ср – вихідний.

8. Музей однієї вулиці – перший у Києві приватний музей, колекція якого присвячена історії Андріївського узвозу та його мешканцям. Для експозиції були використані предмети рубежу ХІХ – ХХ ст. Заснований у 1991р. та розташований у приміщенні старого будинку № 22-б. Переступаючи поріг музею, потрапляєш до атмосфери минулого століття. Тут можна уявити, як виглядав будуар з повним набором предметів дамського туалету, їдальня з сервірованим столом, інтер’єри майстерень та лавок. У музеї грає ретро-музика, яка надає вишуканості реаліям минулого.

Фонд музею налічує понад 6 тис. експонатів – старі фотографії, гравюри, дамські сукні, парасольки та капелюшки, чоловічі смокінги та циліндри, рукавички, сумочки, гральні карти, грошові банкноти, патефони та столові прилади, американська друкарська машинка, касовий апарат National назавжди минулої епохи. У музеї багато рідкісних автографів і книжок – оригінальні рукописи й фотографії Вертинського, роман Булгакова “Дні Турбіних” (1927р.) і “Терапевтичний довідник” доктора М.Шнірера, що належав йому.

Збори музею присвячені історії Андріївського узвозу та відомим його мешканцям – М. Булгакову, Г. Тютюннику, М. Грабовському, О. Муравйову, Ф. Красицькому та багатьом іншим діячам науки та культури, чиї імена славлять не лише Київ, а й всю Україну. У музеї відбуваються виставки та цікаві проекти, наприклад, присвячені знаменитим жінкам: Едіт Піаф, Марлен Дітріх, Клавдії Шульженко, Евіте Перон. Експонуються посмертні маски відомих людей. Ну, а справжній ажіотаж викликала виставка, присвячена публічним будинкам Андріївського узвозу.

У 2002р. музей став першим членом Європейського Музейного Фонду України. Напередодні в Люксембурзі було підбито підсумки престижного міжнародного конкурсу “Кращий європейський музей року”. Обійшовши іменитих конкурентів з Італії, Греції, до переможців потрапив маленький київський музей з Андріївського узвозу.
Адреса: Андріївський узвіз, 2-б
Контакти: +38(044)425-03-98
Режим роботи: Пн — Нд з 12:00 до 18:00.

9. Анатомічний театр – будівля, збудована у 1851-1853 pp. (арх. А. Беретті), є пам’яткою архітектури. Анатомічний театр медичного факультету Київського університету Св. Володимира (сьогодні – Національний університет ім. Т.Шевченка) був відкритий у 1853р., і називався серед учених палацом науки. Тут були обладнані приміщення, бібліотека та колекція анатомічних препаратів.

Анатомічний театр прославився унікальними музейними колекціями професорів А.Вальтера та В.Беца, ставши найкращим у Європі. Тут працювали відомі лікарі зі світовим ім’ям, зроблено великі відкриття, які прославили не лише Київський університет, а й вітчизняну медичну науку. З 1973р. у будівлі розміщується Музей медицини, який на сьогодні є одним із найбільших медичних музеїв у Європі.
Адреса: вул. Б.Хмельницького, 37
Контакти: +38(044)234-15-74
Режим роботи: Пн — Сб з 10:00 до 18:00, Нд – вихідний.

10. Музей Гетьманства – відкритий у 1993р. і розповідає про одну з найцікавіших віх в історії України – епоху гетьманської влади. Знаходиться в будівлі кінця XVII ст., відомий як «Будинок Мазепи», хоча гетьман у ньому ніколи не жив. Будинок, який пережив пожежу Подолу (1811р.), є однією з найстаріших будівель Києва. Двоповерховий особняк у стилі бароко, характерному для архітектури козацької доби, збудований за часів правління Мазепи. Достовірних відомостей про те, що тут мешкав гетьман, немає. З 1717р. особняком володіла козацько-міщанська родина Сичівських, представники якої входили до міського магістрату.

У ході реконструкції Подолу добудували другий поверх та фронтон із колонами. У радянські часи тут були комунальні квартири. Сьогодні у музеї налічують понад 6 тис. експонатів, пов’язаних із правлінням гетьманів. До постійної експозиції відносять 4 зали, присвячені І.Мазепі, Б.Хмельницькому, П.Орлику та П.Скоропадському. Серед найважливіших експонатів – частина гетьманської булави XIII ст., фамільний герб Хмельницьких, що підтверджує шляхетне походження гетьмана, особисті речі Скоропадського та ін.
Адреса: вул. Спаська, 16-б
Контакти: +38(044)425-55-49
Режим роботи: Пн — Нд з 10:00 до 17:00.
День відкритих дверей: останній понеділок місяця.