Екскурсії по Черніговщині

Проводимо індивідуальні екскурсії по одному з найдавніших міст України, місту церков – Чернігову. Під час екскурсії Ви побачите старовинні храми, відвідаєте Антонієві печери, помилуєтеся мальовничими краєвидами міста. Крім того, пропонуємо на вибір екскурсії до найпопулярніших місць Чернігівщини – Батурин, Качанівка, Прилуки, Седнів (див.нижче).


КАРТА ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Черниговская область карта


ТУРИСТИЧНІ МІСТА ЧЕРНІГОВЩИНИ


м.Чернігів – одне з найдавніших міст України (143 км від Києва). Вперше згадується у 907р. як друге велике місто в Київській Русі після Києва. Місто з багатовіковою історією залишило безліч пам’яток та найдавніших святинь. Найдавнішим об’єктом називають Княжий Дитинець, так званий Вал, де колись знаходилася фортеця. На території Дитинця зберігся Спаський собор (XIст.), заснований Мстиславом – сином князя Володимира. У храмі є могила князя Ігоря. Поруч розташований Борисоглібський собор (XIIст.), заснований князем Давидом Святославовичем. Також приваблює Іллінський монастир, заснований 1069р. ченцем Антонієм Печерським. Монастир розташований на Болдинських горах, а під монастирем знаходяться печерні храми, куди можна спуститись через Іллінську церкву. Поруч можна побачити кургани Безіменний та Гульбище, що збереглися з язичницьких часів. Слід сказати, що у Чернігові церков та храмів не порахувати, тому місто по праву називають «містом церков».

м.Прилуки – невелике містечко на річці Удай у Чернігівській області (148 км від Києва). Перші згадки зустрічаються в 1085р. У 1459р. Прилуки вважалися великим містом і входили до Великого князівства Литовського. У XIXст. був центром волості Прилуцького повіту Полтавської губернії. Прилуки – один із промислових центрів, де безліч фабрик та заводів. Так, у місті знаходиться тютюнова фабрика компанії British American Tobacco. За радянських часів місто мало стратегічне значення, тому що тут знаходився вузол Південної залізниці та базувався 184-й гвардійський авіаполк важких бомбардувальників, на озброєнні якого були літаки Ту-16. Прилуки цікавий і для туристів. Головний історичний об’єкт – Спасо-Преображенський собор, побудований коштом полковника Галагана (XVIIIв.). Однією з пам’яток архітектури можна назвати Будинок культури (XIX–XX ст.). Перед будівлею встановлено пам’ятник українському актору Н.Яковченку, який народився у цьому місті. До речі, пам’ятник схожий на той, що встановлено у Києві біля театру ім.Франка. Неподалік Прилук знаходяться Густинський Свято-Троїцький жіночий монастир (11 км) і Ладанський Покровський монастир (16 км), засновані в 1600р.

м.Батурин – місто у Чернігівській області (220 км від Києва), засноване у 1575р. польським королем Стефаном Баторієм і названий на його честь. На початку XVIIст. тут, біля підніжжя річки Сейм, було зведено фортецю, що у подальшому послужило зародженням історії Батурина. Свою значущість місто набуло у 1669-1708рр., коли стало столицею козацької гетьманщини, а фортеця – гетьманською резиденцією, зокрема, І.Мазепи, І.Самойловича, Д.Многогрішного. У 1708р. за наказом Петра I російські війська напали на Батурин і вщент зруйнували фортецю. У 2008р. Цитадель Батуринської фортеці було відтворено. Нова дерев’яна споруда повністю за формою та розмірами відповідає зруйнованому оригіналу. На території фортеці відтворені оборонні вежі, гетьманський будинок, церква, скарбниця та ін. Ще одна визначна пам’ятка Батурина – це палац останнього гетьмана України К.Розумовського, збудований у 1799–1803рр. Палац відреставровано у 2008р., має 55 кімнат, але для відвідування відкриті не всі. Навколо палацу розбито парк, в якому можна насолодитися красою троянд. Також до наших днів збереглися будинок генерального судді В. Кочубея (XVIIст.) та Воскресенська церква (1803р.), де похований К. Розумовський.

п.Качанівка – селище у Чернігівській області (184 км від Києва). Містечко було не відоме, доки 1771р. не перейшов хутір у володіння графа Румянцева-Задунайського, який збудував тут резиденцію та розбив парк. Після смерті графа садиба за півтора століття змінила не одного господаря, і кожен щось розбудовував. Так, власник Г.Тарновський відбудував палац у стилі класицизму, добудувавши другий поверх із куполом та облагородивши парк. Тут була зібрана ним колекція картин відомих російських і європейських художників. Сьогодні колекція знаходиться у Чернігівському художньому музеї. Г.Тарновський перетворив селище на центр культурного життя, де побували Т.Шевченко, М.Гоголь, М.Глінка, В.Штернберг. Художник І.Репін провів літо 1880р., працюючи над картиною «Запорожці пишуть листа турецькому султану». У 1981р. тут було створено заповідник «Качанівка». Територія садиби у два рівні (732 га) складається з палацового комплексу, двох парків, 12-ти ставків, скульптур, містків та «романтичних руїн» у вигляді імітації фортеці. Парк є одним із найбільших пейзажних парків в Європі (560 га), налічує понад 50 порід дерев та 30 видів кущів, загальна довжина паркових доріжок – 60 км. Поруч збереглася церква (1817-1828рр.), побудована одним із власників садиби. На сьогодні це єдина садиба у Східній Україні, яка збереглася у комплексі.

смт.Сєднєв – селище Чернігівської області (168 км від Києва). Інтерес до цього маленького селища виник у ХІХст., коли робили розкопки і знайшли дружинні поховання з списами і стрілами. Насправді курганний могильник існував тут ще в Хст., а перші згадки зустрічаються як про місто-фортецю під назвою Сновськ. У 1068р. неподалік від цього місця князь Святослав Ярославович зі своїм полком розбив військо половців. У XVIIст. Седнєв став волосним центром Чернігівського воєводства, у період гетьманства тут було правління сотників. Наприкінці XVIIст. селище перейшло у володіння козачого роду Лизогубів, які збудували садибу та розбили парк. Любов Лізогубів до мистецтва перетворила садибу на культурний центр, чим і прославила селище. Тут бували Т.Шевченко та Л.Глєбов. Сьогодні садиба Лизогубів є пам’яткою садово-паркової архітектури XVIIст. У Седневі збереглися Воскресенська церква (XVIIст.), де ховали членів сім’ї Лизогубів, Георгіївська церква (XVIIIст.), побудована без жодного цвяха. Цікаво, що низка сцен відомого радянського фільму «Вій» проходила саме у Георгіївській церкві.

с.Сокиринці – маленьке поселення у Чернігівській області (180 км. від Києва). Непримітним село залишалося до того часу, поки не перейшло на поч. XVIIIв. у власність поміщиків Галаганів, які протягом 150 років володіли цим маєтком. Створюючи своє родове гніздечко, господарями було збудовано палац і розбитий чудовий парк. До Галаганових приїжджали гостювати Т.Шевченка, П.Куліш, М.Лисенко та ін. Сьогодні це палацово-парковий комплекс, який несе історичну цінністю. У будівлі палацу знаходиться кімната-музей, присвячена бандуристу-кобзарю О.Вересаю, який жив у Сокиринцях. Парк, прикрашений скульптурами, алеями та мальовничими озерами, є пам’яткою садово-паркового мистецтва, нараховуючи понад 70 видів дерев і кущів. Неподалік Сокиринців (20 км) є невелике селище Дегтярі, яке теж належало роду Галаганів (XVIII ст.). Тут, як і в Сокиринцях, також було відбудовано маєток із великим палацом та парком. В наші дні у будівлі палацу розташувався аграрний ліцей та етнографічний музей українського побуту.