Екскурсії по Вінничині

Проводимо індивідуальні екскурсії по Вінниці. Вінниця також входить до туристичного путівника по Україні. Популярним об’єктом є світло-музичний фонтан, який вважається найбільшим у Європі. Найвідомішим історичним об’єктом можна назвати ставку Гітлера «Вервольф», збудовану неподалік Вінниці. Додатково пропонуємо на вибір екскурсії Вінничиною – Немирів, Тульчин, Могилів-Подільський, Буша та ін. (див. нижче).


КАРТА ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Винницкая область карта


ТУРИСТИЧНІ МІСТА ВІННИЧИНИ

м.Вінниця – обласне місто, розташоване на берегах річки Південний Буг неподалік Києва (266 км). Назва міста походить від старослов’янського слова «він», що означає «дар». Вперше місто згадується у документах у 1362р. Останніми роками Вінницю активно відвідують туристи. Виною є побудований в руслі річки світло-музичний фонтан «Roshen», який на сьогодні є найбільшим плавучим фонтаном не лише в Україні, а й у Європі. У теплий час (20 квітня – 20 жовтня) вечорами тут можна переглянути дивовижне лазерне 3D-шоу.

смт.Стрижавка. “Вервольф”. Неподалік Вінниці є ще одне дивовижне місце, про яке знають не всі. Це «Вервольф» – колишній німецький військовий комплекс із 80-ти споруд та 3-х бункерів, збудований за 8 км від міста. «Вервольф» (переклад з німецької – «вовк-перевертень») будувався як ставка Гітлера і діяв у 1942-1944рр. За офіційними документами Гітлер тричі перебував у Вервольфі. Під час відступу німців входу в бункер були ними підірвані, деякі джерела стверджують, що внутрішні приміщення не постраждали. До цього дня це місце приваблює дослідників, які бажають дізнатися останню таємницю Третього рейху. Зараз тут історико-меморіальний комплекс пам’яті жертв фашизму.

м.Немірів – місто у Вінницькій області (250 км від Києва), вперше згадується у 1506р. Відомо, що маєток належав князю Четвертинському, потім роду Збаразьких, з 1632р. – володіння князів Вишневецьких, після – польського магната Потоцького. Вінцентій Потоцький зробив значний внесок у розвиток міста. Тут народився М.Некрасов, мешкала Марко Вовчок, викладав І.Сошенко (друг Т.Шевченка), бував Н.Пирогов. Серед пам’яток архітектури збереглися палац княгині Щербатової (XIX ст.), костел Св.Йосипа Обручника (1805р.), Свято-Троїцька церква (1881р.), чоловіча гімназія (1838р.). Археологічною пам’яткою є Немирівське городище – одне з найбільших скіфських валів (VII-VI ст. до н. е.). Пам’ятка садово-паркового мистецтва – Немирівський парк палацу Щербатової, закладений Потоцьким у 1787р. (площа – 85 га). В Немірові знаходиться відомий спиртзавод, який є базовим підприємством торгової марки «Nemiroff».

м.Шаргород – містечко Вінницької області (330 км від Києва). Засноване у XVI ст. шляхтичем Я.Замойським, який із 1585р. володів цими землями, назвавши в честь покровителя будинку Флоріана Шарого. У другій половині XVI ст. тут стали селитися євреї, утворилася єврейська громада. До наших днів зберігся один із найдавніших іудейських храмів України, зведений у 1589р. У 1640-х. місто мало сильну оборонну фортецю, що займало важливу роль у захисті південних кордонів. У 1734р. Шаргород стає епіцентром першого повстання гайдамаків під проводом Верлана. З 1850р. поселення перейшло у володіння князя Сангушко. З приходом радянської влади євреї становили 61% населення Шаргорода. Під час Другої світової у місті було створено гетто, куди переселялися євреї Бессарабії, Буковини та Румунії. Сьогодні до збережених пам’яток входять Миколаївський монастир (XVIII ст.), костел Св.Флоріана (XVI ст.), Синагога (XVI ст.), залишки фортифікацій (XVI ст.). У 1980-х тут проходили зйомки фільму за романом Шолом-Алейхема «Блукаючі зірки».

м.Тульчин – містечко Вінницької області (350 км від Києва). Перші письмові згадки зустрічаються у 1607р. З 1726р. землі перейшли у володіння роду польських магнатів Потоцьких. У 1782р. граф Станіслав Щенсний Потоцький збудував палацово-парковий комплекс, який служив йому резиденцією. До кінця XVIII ст. місто стало промисловим та ремісничим центром. Тут бували О.Суворов, І.Котляревський, О.Пушкін. Тульчин згадується у романі «Євген Онєгін» (10-та глава). Пов’язане з містом й творче життя українського композитора М. Леонтовича, де він понад 10 років жив та працював, створивши 200 хорових творів. У 1914р. ним було написано “Щедрик”, відомий у світі. На згадку про композитора у будинку, де він жив у 1908-1921рр., відкрито музей Леонтовича. До наших днів збереглися палац Потоцьких, Успенська церква (XVIII ст.), будівля Офіцерських зборів, де проходили зустрічі Південного товариства декабристів (XVIII ст.), кафедральний собор (колишній домініканський костел). На території садиби Потоцьких щорічно проходить OPERAFEST TULCHYN.

м.Могилів-Подільський – місто на річці Дністер на Вінничині (380 км. від Києва). Перші згадки про поселення датовані 1450р. Заснований у 1595р. феодалом Єремеєм Могилою, який згодом передав маєток як придане за свою дочку брацлавському воєводі Стефану Потоцькому. Граф Потоцький збудував тут замок, назвавши місто на честь Є.Могили. Завдяки розташуванню місто стрімко розвивалось, ставши одним з великих торгових центрів. Сьогодні у Могилеві-Подільському знаходиться КПП на кордоні з Молдовою. Місто вважається не лише торговим, а й туристичним. Збережені пам’ятки архітектури: Миколаївський храм (1754р.), Георгіївська церква (1808р.), церква Св.Олександра Невського (1907р.), будинок Потоцьких (XVIII-XIX ст.). Неподалік (с.Лядова) знаходиться скельний монастир (XI-XVIII ст.), де є цілющі джерела.

с.Буша – маленьке поселення у Вінницькій області (400 км від Києва), розташоване на кордоні з Молдовою біля злиття рік Мурафа та Бушанка. Місце не популярне серед туристів, тому мало хто чув про це село, яке зберігає в собі історію часів Трипільської культури. До наших днів тут збереглися пам’ятки археології (ІІІ тис. до н. е. – XII ст.), залишки фортеці та підземних ходів (XVI – XVII ст.в.), міська ратуша (XVI ст.), Бушанський скельний храм язичницького та християнського періодів (V-XVI ст.) з унікальними наскальними малюнками, козацький цвинтар (XVIII-XIX ст.). У 2001 р. створено історико-культурний заповідник «Буша». У заповіднику розташований парк історичної скульптури, де щорічно проводяться міжнародні пленери скульпторів-кам’янотісів «Подільський оберіг».

«Гайдамацький Яр». Неподалік села Буша знаходиться урочище «Гайдамацький Яр» – пам’ятник природи державного значення площею 96 га. Тут, біля річки Бушанка на дубово-грабових схилах розкидано безліч пісковиків різної форми. Не можна не відзначити скелю під назвою «Висяча», яка практично вертикально стоїть на іншій скелі, меншій за розміром. Скеля «Гонтів Камінь» за переказами була місцем роздумів ватажка народного повстання Івана Гонти, а скелі «Гайдамацька» переховувалися козаки під час війни з Польщею.