Топ 10 пам’яток Одеси


1.Оперний театр – головна історична пам’ятка Одеси, зведена в 1884-1887рр. у стилі віденського бароко (пер. Чайковського, 1). Одеський оперний театр унікальний своїм архітектурним рішенням, плануванням, технічним оснащенням та включений до списку найкращих у Європі. Являє собою триярусну споруду, прикрашену колонами, багатою ліпниною та скульптурами – театральними музами. Збоку театру розташований фонтан, а з тильного боку – відомий у місті буфет. Варто сказати про акустику театру, що дозволяє доносити зі сцени глядачам навіть шепіт. Свого часу на сцені виступали всесвітньо відомі митці. Серед них П.Чайковський, С.Рахманінов, Ф.Шаляпін, Е.Карузо, Айседора Дункан. У 2008р. Forbes відзначив Одеський оперний театр як один із незвичайних об’єктів Східної Європи.

2.Дерибасівська – пішохідна вулиця в центрі міста та одна з головних визначних пам’яток Одеси. З’явилася на початку ХІХ ст. і зветься на честь засновника Хосе де Рібаса. На початку вулиці встановлено пам’ятник де Рібасу, який зображений із планом міста в руці. Сьогодні Дерибасівська – найпопулярніше місце для гулянь та різноманітних заходів. Тут відбуваються міські свята, одеська Гуморина, День міста та ін. На Дерибасівській розташовані кафе, ресторани, бутіки, ярмарок сувенірів. В кінці вулиці знаходиться перший парк в Одесі, збудований у 1803р.

3.Горсад – найстаріший парк міста, розташований у центрі Одеси на Дерибасівській та заснований у 1803р. братом де Рібаса – Феліксом. У 1806р. парк був подарований місту. У парку знаходяться павільйон-ротонда та світло-музичний фонтан. Також тут відкрито літній театр, де вечорами грає симфонічний оркестр Одеської обласної філармонії. Біля Горсаду знаходяться пам’ятники, що стали візитівкою та символами Одеси. Це пам’ятник Дванадцятому стільцю, встановленому на честь твору Ільфа та Петрова «Дванадцять стільців», та пам’ятник відомому одеситу – легендарному артисту Леоніду Утьосову.

4.Потьомкінські сходи – одна з головних споруд Одеси (бул. Приморський). Зведена у першій половині ХІХ ст. за розпорядженням князя Воронцова у подарунок своїй дружині. Їх протяжність становить 142 м, мають десять прольотів та 192 сходинок (!). Унікальність сходів у її побудові. Так, нижня частина сходів ширша за верхню, і якщо дивитися зверху, то здається, що сходи мають рівну ширину, парапети паралельні, а погляду видні тільки прольоти. Якщо дивитися знизу, то складається враження, що сходи довші й видно лише каскад сходів. Потьомкінські сходи входять до найкрасивіших і найвідоміших історичних об’єктів Європи. Це легендарне місце, де було знято безліч фільмів, відзначено Європейською кіноакадемією, надавши їм звання «Скарб європейської кінокультури».

5.Пам’ятник Дюку – бронзовий монумент, зведений у 1828р. на честь градоначальника та генерал-губернатора герцога (дюка) де Рішельє. Це був перший пам’ятник, відкритий в Одесі (бул. Приморський, 7-8). Завдяки Рішельє місто стало великим торговим портом. Монумент являє собою бронзову статую де Рішельє в римській тозі з сувоєм у руці та трьома горельєфами, що символізують землеробство, торгівлю та правосуддя. Фігура Рішельє звернена до моря, а сам пам’ятник розташований перед Потьомкінськими сходами. Пам’ятник Дюку – одна з головних візитівок Одеси.

6.Морвокзал – найкрасивіший та найсучасніший морський вокзал не лише в Україні, а й у Європі (вул. Приморська, 6). Побудований у 1968р., у 1993р. був реконструйований. Одеський морський порт – це торговий порт міжнародного значення, визнаний основним круїзним портом в Україні. Щодня сюди прибувають тисячі пасажирів, пришвартовуються сотні вантажних суден та міжнародних лайнерів. Морвокзал – це не лише один із великих пасажирських терміналів Європи, а й улюблене місце прогулянок городян та туристів. Звідси можна побачити одеський порт, відчувши його масштабність. На його території розташовані готель «Одеса», будівля торговельного порту, музей якорів, літній концертний майданчик, ресторан, сувенірні лавки, Свято-Миколаївський храм, яхт-причал, також стоїть гармата XIX ст., яка брала участь в обороні Одеси у 1857р. Від причалу ходять прогулянкові катери вздовж узбережжя. Отже, є можливість не лише насолодитись морським бризом, а й побачити Одесу з моря.

7.Молдаванка – історична місцевість, що виникла наприкінці XVIII ст., сьогодні – район Одеси. Спочатку на цьому місці було молдавське селище. У 1816р. з отриманням права на торгівлю Молдаванка стала активно заселятися, переважно бідняками – робітниками і биндюжниками. Тут бурхливо промишляли контрабандним товаром, що призвело до утворення в районі кримінальних банд. Так, з’явилися одеський король нальотчиків Мішка Япончик та легендарна авантюристка Сонька Золота Ручка. Згодом Молдаванка забудовувалася та увійшла до складу міста. Це був багатонаціональний район, де мешкали українці, болгари, молдавани, греки, вірмени, серби. Але основними мешканцями Молдаванки були небагаті євреї. Маленькі будиночки на 1-2 поверхи та дворики, де змішалися релігії, традиції, мови – це Молдаванка ХІХ ст. Про Молдаванку писав Бабель, співав Утьосов, знято фільми. Молдаванка стала родзинкою Одеси з одеським колоритом. Сьогодні це одне з популярних місць, що відвідують туристи.

8.Привоз – продовольчий ринок, розташований біля Одеського вокзалу, є візитівкою міста та місцем «must visit». З’явився у 1827р., коли на Привозній площі відкрили великий базар, де продавалися привозні товари. Звідси і походить назва ринку – Привоз. У 1913р. біля ринку звели Фруктовий пасаж, будівлі якого сьогодні є пам’ятником архітектури. У 1990-ті було здійснено капітальну реконструкцію – збудовано нові павільйони, у 2007р. відкрито магазини, що отримали назву “Новий Привоз”. Привіз – це місце, де можна купити все, що забажаєте. Тільки не забудьте торгуватись.

9.Ланжерон – міський пляж у центрі Одеси, названий на честь генерал-губернатора Ланжерона. З кінця ХІХ ст. пляж стає найпопулярнішим місцем відпочинку у городян. Завдяки близькому розташуванню до центру міста, є найбільш відвідуваним пляжем серед відпочиваючих. Потрапити на Ланжерон із центру можна через парк ім.Шевченка. Перед входом на територію стоїть арка, побудована в 1830р. Колись тут була дача губернатора Ланжерона, а сама арка служила парадним входом. Сьогодні цей об’єкт є пам’яткою архітектури. Пляж Ланжерон є найпопулярнішим, з розвиненою інфраструктурою, безліччю розваг, кафе і ресторанів. Поруч знаходиться найкращий в Україні дельфінарій «НЕМО».

10.Аркадія – популярний курортний район Одеси. З’явився у ХІХ ст. і названий на честь грецького гірського краю. Завдяки своєму розташуванню та пологому спуску до моря, Аркадія стала улюбленим місцем відпочинку городян. Сьогодні тут знаходяться найкращі пляжі, літні кафе, ресторани та нічні клуби, а також розваги на будь-який смак. На території відкриті аквапарк, атракціони, сувенірні лавки, бутіки, є громадське харчування. У вечірній час працює світло-музичний фонтан, який став окрасою Аркадії. У теплу пору року тут відкрито відомі всім дискотеки «Ібіца» та «Ітака», де відбуваються яскраві вечірки, шоу-програми, концерти українських та зарубіжних зірок. В Аркадію можна потрапити з Ланжерона Трасою здоров’я або трамваєм №5, який ходить з центру міста.